+381 11 3160 625 serbiansocietymicrobiology@gmail.com
ЋИР | LAT | ENG |
Six feet apart

Six feet apart

Сви смо ми некада имали прилику да погледамо романтичан филм о двоје заљубљених младих људи који болују од цистичне фиброзе и не смеју једно другоме да се приближе јер им прети смртна опасност. Поставља се питање шта се то крије иза многих прича које су инспирисале овакве филмове, тј. шта је оно што људе који живе са овом болешћу спречава да буду заједно. У питању је компликација ове болести у виду инфекција, које су бактеријске етиологије и најчешће су изазване врстом Pseudomonas aeruginosa. Међутим, инфекције код пацијената са цистичном фиброзом могу бити изазване и бактеријама Burkholderia cepacia и Stenotrophomonas maltophilia, које имају врло лимитарне терапеутске опције, као и врстом Staphylococcus aureus.



P. aeruginosa је Грам-негативна убиквитарна бактерија из групе неферментативних бацила, која продукује плаво-зелени пигмент пиоцијанин по коме се често препознаје. Као опортунистички хумани патоген, ова бактерија изазива акутне и хроничне инфекције готово свих органских система код имунокомпромитованих (међу којима су и оболели од цистичне фиброзе) и хоспитализованих пацијената, а препозната је и као један од најзначајнијих узрочника пнеумоније повезане са механичком вентилацијом (енгл. ventilator-associated pneumonia, VAP) јер је удружена са високом стопом морталитета.



Цистична фиброза (ЦФ) је сложено аутозомно-рецесивно генетичко обољење које превасходно захвата плућа, уз мултиорганске манифестације у панкреасу, јетри, бубрезима и цревима. Према информацијама Регистра пацијената Фондације за цистичну фиброзу, више од 70 000 људи широм света живи са овом болешћу, при чему се сваке године дијагностикује око 1000 нових случајева. Пацијенти са ЦФ се рађају са структурно нормалним плућима, али развијају прогресивну респираторну болест са честим хроничним инфекцијама које резултују настанком бронхиектазија и следствене терминалне респираторне инсуфицијенције која представља водећи узрок смрти код ових пацијената. ЦФ је класичан пример болести где долази до константног надметања између микроорганизама који изазивају инфекције и имунског одговора домаћина, где дисфункционални хиперинфламаторни имунски одговор у комбинацији са хроничним плућним инфекцијама  у веома великој мери доприноси скраћењу животног века ових пацијената.



Мукус оболелих од ЦФ је веома густ и лепљив, што често доводи до опструкције дисајних путева и чини савршен терен за настанак инфекција посредованих биофилмом, што представља управо један од кључних фактора вируленције P. aeruginosa, али и других значајних патогена у овој популацијиуИзмеђу осталог, дуготрајно преживљавање ове бактерије у плућима оболелих од ЦФ заснива се на успешном избегавању урођеног имунског одговора. Наиме, P. aeruginosa продукује различите ензиме и друге молекуле као што су нпр. аутоиндjусери – quorum sensing молекули  (служе за међусобну комуникацију бактеријских ћелија унутар заједнице) који су заслужни за инвазију, директно оштећење ткива домаћина и успешну супресију имунског одговора, са акцентом на инхибицији функције неутрофилних гранулоцита. Током хроничне инфекције дисајних путева, P. aeruginosa се суочава са различитим типовима стреса – intra/interspecies компетиција за хранљиве материје и простор, анаеробно окружење изазвано присуством велике количине густог и лепљивог мукуса, обиље неутрофила и њихови антимикробни продукти, али и високе концентрације антибиотика при покушајима агресивног лечења ове инфекције. Овакво окружење покреће микроеволуцију ове бактерије, која се огледа у индукцији спонтаних мутација, праћених селекцијом одређених генотипова и фенотипова који имају боље изгледе за дугорочни опстанак унутар ваздушних путева. Овај бактеријски фенотип, познатији као мукоидни фенотип, повезан је са великим потешкоћама у лечењу хроничне инфекције (чак и немогућношћу искорењивања патогена), што изазива јак инфламаторни одговор и резултује убрзаним губитком функције и лошијом прогнозом болести.



Цистична фиброза јесте животно-угрожавајуће стање, међутим, бројна истраживања у овом пољу су у току последњих 50 година допринела развоју напредних третмана, лекова и стандарда и протокола за бригу о овим пацијентима, што је заузврат померило њихов очекивани животни век из детињства у одрасло доба. Људи који живе са овом болешћу сада имају прилику да студирају, развијају каријере, оснују породицу и планирају своју будућност у различитим правцима, што је 70-их година прошлог века било незамисливо.



Иако ови људи сада воде много дуже и квалитетније животе, њихово преживљавање ипак зависи од превенције инфекција, односно веома редукованог контакта са другим људима и сталних хоспитализација због инфекција, што нам говори да ефекти ЦФ превазилазе физичко здравље појединца. Оболели од ЦФ су у већем ризику од развоја депресије и анксиозности у односу на општу популацију, а чланови њихових породица и неговатељи имају пред собом посебне изазове када је у питању брига о вољеној особи која се носи са овом болешћу.



Аутор: Мила Шкорић, Медицински подмладак



Литература:




  1. Silva Filho LV, Ferreira Fde A, Reis FJ, Britto MC, Levy CE, Clark O, et al. Pseudomonas aeruginosa infection in patients with cystic fibrosis: scientific evidence regarding clinical impact, diagnosis, and treatment. J Bras Pneumol. 2013; 39(4):495-512.

  2. Malhotra S, Hayes D Jr, Wozniak DJ. Cystic Fibrosis and Pseudomonas aeruginosa: the Host-Microbe Interface. Clin Microbiol Rev. 2019; 32(3):e00138-18. 

  3. American Lung Association. Each Breath: https://www.lung.org/blog/pop-culture-and-cystic-fibrosis (приступљено 10.5.2024. у 23.30 ч)

  4. Reynolds D, Kollef M. The Epidemiology and Pathogenesis and Treatment of Pseudomonas aeruginosa Infections: An Update. Drugs. 2021; 81(18):2117-31.

  5. Cystic fibrosis foundation: https://www.cff.org/medical-professionals/patient-registry (приступљено 10.5.2024. у 23.45 ч)


Kонтакт

Немањина 6, Београд, Земун 11080

serbiansocietymicrobiology@gmail.com

+381 11 3160 625

© Удружење микробиолога Србије. Сва права задржана.
Designed by HTML Codex | Distributed by ThemeWagon | Programming by SM